small procent2019

header top

button felino

Felinoterapia jako forma wsparcia uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych

Utworzono: wtorek, 17, wrzesień 2019
danielmajewski

Elza i Olaf to dwa koty, które towarzyszą dzieciom podczas zajęć. W szkole pojawiły się w 2016 roku jako 6-miesięczne kociaki. Pierwsze miesiące ich życia to intensywna socjalizacja, przyzwyczajanie do obecności dzieci, odgłosów szkolnych oraz częstych zmian otoczenia. Po roku przygotowywań zostały pozytywnie ocenione przez behawiorystę zwierzęcego, który na co dzień zajmuje się felinoterapią oraz uzyskały certyfikat kotów terapeutycznych. Od tego czasu biorą czynny udział w zajęciach rewalidacyjnych oraz felinoterapii. Czym jest felinoterapia? Skąd się wzięła? Jakie są jej cele?

Trochę teorii...

więcej ikona pdf

Czytaj więcej...

Nasze koty w artykule prasowym

Utworzono: czwartek, 01, marzec 2018
Marcin Szachowski

felinoterapia1

Czytaj więcej...

Zajęcia rewalidacyjne z kotami

Utworzono: wtorek, 06, luty 2018
danielmajewski

20180205 113526Pracujemy pod czujnym okiem Elzy i Olafa…

 

 

 

 

 

Czytaj więcej...

Galeria kotów

Utworzono: poniedziałek, 02, październik 2017
danielmajewski

20170921 081920

Koty na felinoterapii

 

 

 

 

Czytaj więcej...

Mruczący terapeuta w Szkole Podstawowej nr 5

Utworzono: poniedziałek, 02, październik 2017
danielmajewski

Mruczący terapeuta w Szkole Podstawowej nr 5

Czas spędzony z kotami nigdy nie jest czasem straconym.
Colette

Elza i Olaf to dwa cudowne koty, które od września towarzyszą dzieciom w zajęciach rewalidacyjnych. Terapia z kotami tj. felinoterapia to jedna z form animaloterapii. Ma zastosowanie w terapii dzieci niepełnosprawnych intelektualnie i ruchowo, dzieci z zespołem Aspergera, dzieci nadpobudliwych, dzieci z autyzmem, dzieci z zespołem Downa, dzieci z zaburzeniami zachowania i emocji, dzieci z zaburzeniami lękowymi, dzieci nieśmiałych i zahamowanych społecznie, przy różnych zaburzeniach i problemach u ludzi dorosłych i starszych.

Felinoterapia opiera się na założeniu, że kontakt ze zwierzęciem przyczynia się do poprawy zdrowia fizycznego i psychicznego człowieka. Jest to terapia przełamująca różne ograniczenia, ułatwiająca komunikację, rozwijająca zdolność okazywania uczuć i emocji. Kot zachowuje się w swój naturalny sposób, nie narzuca się. Kontakty z kotem wspaniale rozwijają wrażliwość u dzieci, uczą empatii. Kot uczy cierpliwości, motywuje do działania i samokontroli.

Nasze zajęcia to nie tylko głaskanie i karmienie kota. To ,,kocie” piosenki i wierszyki, rozmowy o kotach, to wykonywanie zadań o kotach i dla kotów.

Nasze koty:

 

elza


Elza- delikatna koteczka, prawdziwa dama. Uwielbia być głaskana i przytulana. Jest bardzo kontaktowym kotem. Ciekawi ją wszystko, co dzieje się dookoła. Lubi ,,nadzorować” pracę dzieci, bawi się chętnie i jest ogromnym łakomczuchem.

olaf

Olaf- to wielki i masywny kocur. Czasem bywa nieśmiały, ale gdy okaże mu się trochę czułości i cierpliwości staje się wielkim pieszczochem. Odwdzięcza się cichym mruczeniem i pełnym zadowolenia spojrzeniem. Olaf uwielbia obserwować dzieci, jest wyjątkowo spokojnym i cierpliwym kotem.

Zarówno Elza, jak i Olaf przeszły szkolenie, zostały pozytywnie ocenione przez behawiorystę zwierzęcego i otrzymały tytuł kota terapeuty.

Joanna Hajduk-nauczyciel rewalidacji, felinoterapeuta.